گچ گیپتون

گچ گیپتون – جیپتون – گچ مخصوص سطوح بتنی

 خصوصیات گچ گیپتون 

گچ گیپتون برای پوشش های سطوح بتنی بکار میرود و در دو لایه روی سطح کشیده میشود.

پوشاندن سطوح سیمانی و بتنی با گچ ساختمانی معمولی به سادگی امکان پذیر نمیباشد زیرا جذب آب جداره های بتنی کمتر از 2 درصد است و چسبندگی آنها با ملات گچی کم است. به همین دلیل است که مطابق استاندارد مصالح ساختمانی که جذب آب کمتر از 3 درصد دارند نمیتوان در نما کار کرد زیرا برای چسباندن یا باید جذب آب مصالح پشت کار را افزایش داده و یا از نگهدارنده های مانند پیچ و… استفاده کرد اما استفاده از گچ گیپتون برای پوشاندن سطوح بتنی این مشکل را حل کرده است. این گچ خاصیت چسبندگی را افزایش داده و چون خلل و فرج دارد و میتوان برای تنظیم رطوبت موثر واقع گردد. پس از پوشاندن ، رویه ی آن را میتوان با هر نوع گچ دیگری اجرا نمود 

برای تولید گچ گیپتون، گچ میکرونیزه را با افزودنی های چسبنده ای نظیر سریشم مخلوط میکنند. این نوع گچ دیرگیر و مقاوم بوده و از آن به منظور چسباندن قطعات گچی نیز استفاده میشود.برای ساخت خمیر یا ملات گچ آن تنها لازم است 10 دقیقه قبل از استفاده به پودر گچ آن آب اضافه شود 

از گچ چونه، ملات گچ چسباننده نیز میتوان جهت چسباندن قطعات گچی به یکدیگر استفاده کرد 

موارد استفاده از گچ گیپتون : این گچ را میتوان بصورت یک یا دو لایه بر روی سطوح مختلف از جمله آجر ، بلوک های متخلخل و سیمانی ، سطوح بتنی متخلخل ، بلوک بتن سبک و پوشش سیمانی استفاده کرد. از گچ گیپتون جهت دستیابی به سطوح صاف قبل از انجام رنگ یا کاغذ دیواری استفاده کرد. 

آماده سازی و روش استفاده از گچ گیپتون : یک ظرف تمیز را با مقداری آب پر کرده و گچ را با دقت درون آن بریزید 2 الی 3 دقیقه صبر کرده بعد گچ را با میکسر با سرعت کم مخلوط کرده تا ملات مناسب بدست آید. 

کاربرد گچ گیپتون 

معمولا" از گچ گیپتون برای گچ کاری با ضخامت 1 سانتی متر استفاده میشود و مدت زمان پرداخت یا فرصت کار کردن 5 الی 60 دقیقه میباشد. 

تاریخ مصرف گچ گیپتون ساختمانی 6 ماه پس از تولید و 7 روز پس از باز کردن پاکت گچ توصیه میگردد. 

شرایط نگهداری گچ گیپتون و انواع گچ ساختمانی : کیسه در محل خشک روی پالت ، دور از آب و رطوبت نگهداری شود.