سهم ۱۱٫۵ میلیارد دلاری معدن از تجارت کشور

امیر صباغ در سیزدهمین همایش علمی دانشجویی معدن در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: سهم معدن و صنایع معدنی از تجارت کشور در سال گذشته ۷٫۰۵ میلیارد دلار صادرات و ۴٫۴۴ میلیارد دلار واردات بود. سهم صادراتی این بخش از کل صادرات غیرنفتی به حدود ۲۰ درصد رسید.

وی افزود : سهم نفت و گاز از تولید ناخالص داخلی دنیا حدود ۷۵ درصد و سهم معدن و صنایع معدنی کمی بیش از ۲۵ درصد است و در میان کشورها کویت با ۵۴ درصد، بالاترین سهم را در تولید ناخالص داخلی دارد.

صباغ با اشاره به لزوم فراهم کردن شرایط لازم برای جذب منابع داخلی و خارجی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی گفت: سهم تولید ناخالص داخلی ما از مجموعه این عوامل ۲۹ درصد است.  باتوجه به برخورداری از منابع سرشار نفت و گاز و ذخایر عظیم معدنی همچنین دسترسی به ابهای ازاد؛ موقعیت ویژه و ممتازی برای توسعه این بخش در منطقه داریم که در کنار ان توجه به سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل بویژه حمل و نقل ریلی برای کاهش قیمت تمام شده بسیار تعیین کننده است.

صباغ افزود: گردش مالی زنجیره معدن و صنایع معدنی دنیا در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۰۰۰ میلیارد دلار بود. سهم امریکا ۷۰۸ میلیارد دلار شامل ۷۸ میلیارد دلار در بخش استخراج و ۶۳۰ میلیارد دلار در بخش فراوری بود. هنگامی که وارد صنعت می شود ارزش این زنجیره تولید به ۲۴۰۰ میلیارد دلار معادل ۱۴ درصد تولید ناخالص داخلی می رسد.

مدیربرنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)  با بیان اینکه ۴۰ درصد از صادرات استرالیا مربوط به معدن و صنایع معدنی است، گفت: استرالیا با استخراج ۷۲ میلیارد دلار مواد معدنی، چین با ۶۹ میلیارد دلار و برزیل با ۴۷ میلیارد دلار بالاترین رتبه را بعد از امریکا در بین کشورهای معدنی دنیا دارند.

صباغ افزود:‌ سال گذشته ۶۴۰ میلیون دلار طرح در بخش معدن و صنایع معدنی راه اندازی کردیم. این رقم امسال به ۱٫۱۸ میلیارد دلار خواهدرسید. همچنان از میزان سرمایه گذاری در دنیا بسیار عقب هستیم.

وی با بیان اینکه میزان تولید ما در فولاد ، الومینیوم و مس در مقایسه با دنیا بسیار پایین است، گفت:

برای رسیدن به اهداف تولید فولاد در کشور نیاز به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید در این بخش داریم ضمن اینکه تولید الومینیوم ما با سرمایه گذاری ۲٫۵ میلیارد دلاری ۳۵۰ هزار تن در سال است درحالی که کشورهای عربی با استفاده از مزیت انرژی فقط در بخش الومینیوم ۲۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند.

صباغ افزود: میزان سرمایه گذاری سالانه در بخش معدن و صنایع معدنی در دنیا ۱۲۰۰ میلیارد دلار است. از این مقدار ۶۰۰ میلیارد دلار سهم کشورهای توسعه یافته است. ما در تامین منابع مالی در میان کشورها در رتبه اخر قرار داریم.

وی گفت: ما همواره اعلام می کنیم از نظر ذخایر معدنی در رتبه دهم دنیا قرار داریم .اما تاکنون مرکز و نهادی بین المللی ما را ارزیابی و رتبه بندی نکرده است که بدانیم در چه جایگاهی قرار داریم.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.