گچ گیپتون سیمین سمنان

گچ گیپتون چیست؟

گچ گیپتون یکی از انواع گچ ساختمانی است؛ که دارای زمان گیرش اولیه و ثانویه بالاتری نسبت به گچ های معمولی بوده و به دلیل چسبندگی بالا برای گچ کاری روی سطوح صاف (دیوارهای سیمانی، بتی، فوم و…) و در دو لایه روی سطح گچکاری مورد استفاده قرار میگیرد. گچ گیپتون پس از پخته شدن در کوره با نوعی افزودنی خاص ترکیب می شود که این نوع گچ را مناسب برای انجام گچ کاری روی دیوارهای بتنی می کند. همچنین از گچ گیپتون به عنوان فوم گیپس برای گچ کاری روی فوم نیز استفاده میشود.

پوشاندن سطوح سیمانی و بتنی با گچ ساختمانی معمولی به سادگی امکان پذیر نمیباشد زیرا جذب آب جداره های بتنی کمتر از ۲ درصد است و چسبندگی آنها با ملات گچی کم است. به همین دلیل است که مطابق استاندارد مصالح ساختمانی که جذب آب کمتر از ۳ درصد دارند نمیتوان در نما کار کرد زیرا برای چسباندن یا باید جذب آب مصالح پشت کار را افزایش داده و یا از نگهدارنده های مانند پیچ و… استفاده کرد اما استفاده از گچ گیپتون برای پوشاندن سطوح بتنی این مشکل را حل کرده است. این گچ خاصیت چسبندگی را افزایش داده و چون خلل و فرج دارد و میتوان برای تنظیم رطوبت موثر واقع گردد. پس از پوشاندن، رویه ی آن را میتوان با هر نوع گچ دیگری اجرا نمود.

تولید و ترکیبات گچ گیپتون

برای تهیه گچ گیپتون بعد از دانه بندی، ابتدا خاک گچ را با کوره لوبرن و سنگ گچ را با کوره هایبرن به صورت مجزا با حرارت غیرمستقیم پخت کرده و سپس محصول تولیدشده توسط دو کوره آسیاب و با یکدیگر مخلوط و نوعی افزودنی با محصول ترکیب می شوند تا مناسب گچ کاری روی دیوارهای بتنی شود. برای تولید این نوع گچ، گچ میکرونیزه را با افزودنی های چسبنده ای نظیر سریشم مخلوط میکنند. این نوع گچ دیرگیر و مقاوم بوده و از آن به منظور چسباندن قطعات گچی نیز استفاده میشود.برای ساخت خمیر یا ملات گچ آن تنها لازم است ۱۰ دقیقه قبل از استفاده به پودر گچ آن آب اضافه شود

پس از انجام تمامی این مراحل گچ در کیسه های 25 کیلویی بسته بندی و به بازار عرضه می شود.

گچ بتوگیبس (گچ گیپتون) مخصوص گچ کاری روی سطوح بتونی، سیمانی و فوم

خصوصیات گچ گیپتون

گچ گیپتون یا جیپتون برای پوشش های سطوح بتنی بکار میرود و در دو لایه روی سطح کشیده میشود.

پوشاندن سطوح سیمانی و بتنی با گچ ساختمانی معمولی به سادگی امکان پذیر نمیباشد زیرا جذب آب جداره های بتنی کمتر از 2 درصد است و چسبندگی آنها با ملات گچی کم است. به همین دلیل است که مطابق استاندارد مصالح ساختمانی که جذب آب کمتر از 3 درصد دارند؛ نمیتوان در نما کارکرد زیرا برای چسباندن یا باید جذب آب مصالح پشت کار را افزایش داده و یا از نگهدارنده های مانند پیچ و… استفاده کرد؛ اما استفاده از گچ گیپتون برای پوشاندن سطوح بتنی این مشکل را حل کرده است. این گچ خاصیت چسبندگی را افزایش داده و چون خلل و فرج دارد و میتوان برای تنظیم رطوبت موثر واقع گردد. پس از پوشاندن، رویه ی آن را میتوان با هر نوع گچ دیگری اجرا نمود.

 

برای تولید گچ گیپتون، گچ میکرونیزه را با افزودنی های چسبنده ای نظیر سریشم مخلوط میکنند. این نوع گچ دیرگیر و مقاوم بوده و از آن به منظور چسباندن قطعات گچی نیز استفاده میشود.برای ساخت خمیر یا ملات گچ آن تنها لازم است 10 دقیقه قبل از استفاده به پودر گچ آن آب اضافه شود.

از گچ چونه، ملات گچ چسباننده نیز میتوان جهت چسباندن قطعات گچی به یکدیگر استفاده کرد.

موارد استفاده و مصرف گچ گیپتون

این گچ را میتوان بصورت یک یا دو لایه بر روی سطوح مختلف از جمله آجر، بلوک های متخلخل و سیمانی، سطوح بتنی متخلخل، بلوک بتن سبک و پوشش سیمانی استفاده کرد. از گچ گیپتون جهت دستیابی به سطوح صاف قبل از انجام رنگ یا کاغذدیواری استفاده کرد.

آماده سازی و روش استفاده از گچ گیپتون

یک ظرف تمیز را با مقداری آب پر کرده و گچ را با دقت درون آن بریزید 2 الی 3 دقیقه صبر کرده بعد گچ را با میکسر با سرعت کم مخلوط کرده تا ملات مناسب بدست آید.

وزن مخصوص گچ گیپتون

گچ گیپتون به دلیل اینکه در تولید آن از گچ با مش بالاتری استفاده میشود دارای وزن مخصوص پایین تری است.

کاربرد گچ گیپتون

معمولا” از گچ گیپتون برای گچکاری با ضخامت ۱ سانتیمتر استفاده میشود و مدت زمان پرداخت یا فرصت کار کردن ۵ الی ۶۰ دقیقه میباشد.
تاریخ مصرف این گچ ساختمانی ۶ ماه پس از تولید و ۷ روز پس از بازکردن پاکت گچ توصیه میگردد.
شرایط نگهداری گچ گیپتون و انواع گچ ساختمانی: کیسه در محل خشک روی پالت، دور از آب و رطوبت نگهداری شود.

خاصیت و مشخصات اصلی گچ گیپتون گچ کاری روی بتن بصورت مستقیم است.

نوع بسته بندی: پاکت– لمینت ۳۰ کیلوگرمی

آنالیز گچ گیپتون

  • گیرایش اولیه ۷ – ۸ min
  • گیرایش ثانویه 22 min
  • پخش ۱۸ cm
  • زبره روی الک ۱۰۰ ۱%
  • زبره روی الک ۲۰۰ ۱۰%
  • آب کریستال 5/5%
  • تنش فشاری ۶٫۵ N/mm2
  • تنش خمشی ۳ N/mm2
  • این نوع گچ به دلیل استفاده از افزودنی های خاص در تولید آن دارای قیمت بالاتری نسبت به گچ های ساختمانی معمولی می باشد.

جهت اطلاع از قیمت یا خرید گچ گیپتون و سایر محصولات میتوانید به صفحه قیمت انواع گچ سمنان مراجعه کنید.

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.