سپراتور چیست؟

سپراتور یک کلمه انگلیسی (Separator) به معنی جداسازمیباشد.

سپراتور همان طور که از نامش پیداست یک نوع سیستم جدا کننده است که در سیستم فیلتراسیون به کار می رود. کار آن جدا کردن هوا، روغن، آب و ذرات ریز و درشت از یکدیگر می باشد. در صنایع تولید پودرهای میکرونیزه برای بهره گیری از مش های بالاتر از این دستگاه استفاده می شود. این دستگاه انواع مختلفی دارد که در صنایع متفاوتی برای پودرهایی مانند کربنات کلسیم، بنتونیت، گچ، انواع پیگمنت ها و … به کار گرفته می شود.

دستگاه سپراتور (Separator Machine)

از دستگاه سپراتور برای دانه بندی گچ در سطح میکرومتر استفاده می شود. دانه های گچ مرغوب و بسیار ریز جداسازی میشود و بقیه دانه ها جهت خردایش بیشتر به آسیاب برگردد.

 

از این روش جهت تولید انواع گچ میکرونیزه در کارخانه گچ سیمین سمنان استفاده میشود.

مکانیزم کار دستگاه سپراتور به این صورت است که ترکیبی از ذرات ریز و درشت گچ بطور همزمان وارد دستگاه شده. با چرخش حداقل یک فن یا بیشتر، مواد ریزتر که دارای وزن کمتر نیز هستند، در هوا پراکنده می شوند. سپس آنها از میان درزهایی در درون دستگاه که به فاصله های منتاسب جهت جداسازی تعبیه شده عبور کرده و به سمت بگ فیلتر هدایت می شوند.

 

نیروی لازم برای چرخش پره، از طریق دینام الکتریکی که توسط تسمه به پره متصل است اعمال می گردد. نیروی لازمه توسط دینام الکتریکی دستگاه تولید می شود. این نیرو بسته به حجم و وزن مواد مورد جدایش در واحد زمان تعیین می شود.

 

میزان هوای تولید شده توسط پره ها، متناسب با تعداد دور پره و همان نیروی لازمه تولید شده توسط الکتروموتور می باشد. این پره ها از حساسیت ویژه ای برخوردار است.

 

اگر حتی ذره ای، نیروی هوای اعمال شده درون دستگاه سپراتور در مقایسه با نیروی هوای مکش توسط فن بگ فیلتر، بیشتر به مواد و ذرات جهت جدایش باشد، مواد با دانه بندی درشت تر علیرغم برنامه جدا سازی اندازه های موردنظر در فضای دستگاه سپراتور پراکنده می شوند. از اینرو تراکم بار خروجی توسط دستگاه سپراتور یکنواخت نخواهد بود.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.